Harika Bir Sömestir Tatili Için Bunları Yapın

Harika Bir Sömestir Tatili Için Bunları Yapın

Harika Bir Sömestir Tatili Için Bunları Yapın

  • 25 Ocak 2021

Sömestr tatili, eğitim yılının ara tatili olarak normal şartlarda iki hafta olacak şekilde yoğunluğu dengeleyen bir süreçtir.

Öğrencilerin iple çektiği dönem arasında kısa süreli dinlendirici bir tatil. Gezmek, geç saatlere kadar oyun oynamak, tablet ve televizyon başından kalkmamak olarak hayali kurulan tatilin sadece bunlardan ibaret olmadığını söylemek gerekir. Elbette tatilin keyfi bunlarla çıkacak. Fakat dönem arasında geçireceğimiz boşluğu; kendimizi değerlendirmek, iyi ve kötü giden durumları incelemek, geçmişe yönelik bir analiz yapıp önümüzdeki zaman adına yapacaklarımızı planlamak gerekir.

Tatilin rahatlığıyla, zihni dinlendiren huzuruyla; geçirilen dönemin artı ve eksi yönlerini bulmalı ve üzerine düşünülmelidir. İyi olan davranışları, alışkanlıkları yeni gelecek dönemde devam ettirmek gerekirken, başarısızlığa sürükleyen tüm olguları orada bırakmak gerekir.

Yeni ve sıfırdan inşa edebileceğimiz bir dönem bizi bekliyorken sağlıklı planlamalar yapmalı ve doğru kararlar alınmalıdır. Ertelemek yerine işte tam o an da başlayıp yeni döneme oturmuş bir sistem ile girebilmek mümkün kılınmalıdır.

Akademik açıdan oldukça önemli bir süreç olan sömestr;  dönem sonunda bekleyen sınavlar için (LGS, AYT, TYT…) kilit bir noktadır. Düzenli, istikrarlı bir çalışma düzeni oluşturulmalıdır.

Tatil öncesi bir tatil planı yapmak gerekir. Zihinde herhangi bir belirsizlik ifade etmeyen bir tatil olmalı. Alınacak eğitimler, gidilecek kurslar… Tatil zamanın içindeki yerini almalıdır.

Geçirilen dönemin tekrarı yapılmalı; eksik konular telafi edilmeli ve iyi olunan konular pekiştirilmeli. Ardından soru çözümleri ve deneme sınavları ile bilgiyi ölçmek, kendimizi tartmak kısa gibi görünen bu tatilde büyük fayda sağlayacaktır.

Sömestr tatilini dolu dolu geçirirken; dinlenirken, kendimizi iyi hissedeceğimiz aktiviteler yaparak da psikolojik açıdan dinlememiz gerekir.

Okumak için bekletilen kitabın, izlenir diye not alınan filmin, dinlenir diye indirilen müziğin tam zamanı…

Sevilen her aktivite, köşede sırasını bekleyen her eğlence tatil planını bir parçası olmayı hak ediyor.

Akademik açıdan başarılı olmanın iyi bir ruh halinden geçtiği gerçeği değişemez. Keyif alınan, sevilen her faaliyeti geçirmek için doğru zaman sömestr tatili neden olmasın?

2023 © Maydanooz. Tüm hakları saklıdır.